Nowy Nissan Ariya z „duszą” zakorzenioną w japońskiej filozofii

Dodano dnia: 20.07.20 o godzinie 17:07

Nowy Nissan Ariya jest pierwszym w pełni elektrycznym crossoverem, opracowanym i produkowanym w Japonii, z przeznaczeniem na masowy rynek. Samochód oparty na modelu Ariya Concept, zaprezentowanym na Targach Motoryzacyjnych w Tokio w 2019 r., jest pierwszym modelem produkcyjnym, który reprezentuje nową zelektryfikowaną tożsamość marki Nissan. Przeciera on szlak ku zaawansowanej elektryfikacji, nowemu układowi wnętrza oraz licznym inteligentnym rozwiązaniom w pojeździe.

Projektanci Nissana, pod kierunkiem starszego wiceprezesa i szefa globalnego działu projektowania Alfonso Albaisy, dyrektora ds. projektowania Satoru Taia oraz starszego dyrektora ds. projektowania Giovanny’ego Arroby, od początku starali się, by Ariya wyróżniała się nie tylko atrakcyjnym stylem i osiągami, ale także japońską tożsamością. W tym celu odwołali się oni do japońskiej filozofii i zastosowali jej założenia do nowego samochodu elektrycznego, w unikatowy, właściwy dla Nissana sposób.

Chcieliśmy sprawić, aby dusza samochodu odzwierciedlała wyraziste japońskie DNA, przejawiające się w połączeniu minimalizmu z wyraźnie zaznaczoną nowoczesnością” – powiedział Albaisa. „Nazwaliśmy tę koncepcję «ponadczasowym japońskim futuryzmem», a japońskie słowa-klucze zainspirowały nasz globalny zespół projektantów do nadania modelowi Ariya wyjątkowo eleganckiej, jednolitej, zdecydowanej i wyrazistej formy”.

Nissan Ariya: ukształtowany w oparciu o fundamentalnie japońskie podejście

Omotenashi (jap.: おもてなし)

Tradycyjna definicja: Oferowanie więcej niż można oczekiwać w danym czasie i miejscu, z całą uwagą skupioną wyłącznie na danej osobie (nieoczekiwanie wysoki poziom gościnności i obsługi).

Omotenashi to pojęcie odnoszące się do oferowania gościom i klientom niezrównanego poziomu gościnności oraz przewidywania i zaspokajania ich potrzeb. To sposób przekazania, że dany moment jest przeznaczony wyłącznie dla traktowanej w tak szczególny sposób osoby.

Albaisa: „To ważne określenie definiujące japońskie DNA. Kolejna fala naszych produktów koncentruje się nie tylko na imponującej mocy, komforcie i luksusowych materiałach — na nowo definiujemy także całe doświadczenie związane z prowadzeniem samochodu. Fascynującym przeżyciem jest już samo zbliżanie się do Nissana Ariya, nie mówiąc o użytkowaniu samochodu, który w odświeżający sposób zmienia jakość życia właściciela. W modelu Ariya nadaliśmy filozofii omotenashi nowoczesny, cyfrowy kontekst. Taktowność jest głównym aspektem tej tradycji. Na przykład gdy kierowca wsiada do Nissana Ariya, wszystkie ikony są zgaszone. Pulsuje tylko przycisk uruchomienia silnika, zapraszając do jego użycia. Gdy zostanie naciśnięty, wszystkie ikony i podświetlenie przełączników dyskretnie się uaktywniają, a na ekranie graficznego interfejsu użytkownika wyświetlana jest sekwencja startowa. Na dwóch zakrzywionych ekranach oraz dużym wyświetlaczu projekcyjnym ukazują się ważne i czytelne informacje, a wszystkie przełączniki znajdują się w zasięgu ręki. Subtelne oświetlenie funkcjonalnego wnętrza podkreśla jego atmosferę przywodzącą na myśl elegancki salon”.

Ariya1

 

Iki (jap.: 粋)

Tradycyjna definicja: Nowoczesność w minimalistycznym i świeżym stylu

Najprostszym tłumaczeniem słowa iki jest „szyk.” Jednak projektanci Nissana rozwinęli tę koncepcję, tworząc coś nowego i nowoczesnego oraz zrywającego z dotychczasowymi wyobrażeniami.

Tai: „Iki to być może jedno ze słów najlepiej pasujące do modelu Ariya, gdyż można je odnieść zarówno do zaawansowanego języka stylistycznego, jak i do nowoczesnej technologii. Iki opisuje nowe podejście do interakcji z pojazdem, oparte na przełomowych opcjach łączności. Można je również powiązać ze zmieniającym się postrzeganiem samochodowych segmentów. Iki jest przeciwieństwem ostentacji, o którą nietrudno przy wprowadzaniu nowej technologii. W Nissanie Ariya iki przejawia się w zdecydowanej, ale także zachwycającej urodą sylwetce nadwozia. Na przykład ostra sekcja przedniego pasa i akcenty biegnące wzdłuż boków tworzą wspólną i spójną linię. W środku sterowanie klimatyzacją na minimalistycznej desce rozdzielczej jest praktycznie niewidoczne, gdy kierowca go nie używa. Mimo że elementy te są zintegrowane z powierzchnią, dotknięcie ich wywołuje wrażenie kontaktu z mechanicznym przełącznikiem. To właśnie jest iki w najczystszej postaci”.

Ariya2

Kabuku (jap.: 傾く)

Tradycyjna definicja: Odważna, nietuzinkowa postawa sprzeciwu wobec powszechnego podejścia

Kabuku to reakcja na ograniczenia wynikające z konwenansów i przyjętego ładu społecznego. Takie „dziwne” i zrywające z utartymi zwyczajami zachowanie jest wyrazem buntu, ale w pozytywnym sensie. Tylko prawdziwy lider i osoba nieobawiająca się ryzyka ma odwagę myśleć niestereotypowo!

Tai: „W Nissanie realizujemy tę koncepcję, przyjmując różne podejście do normy — poszukujemy nie tylko nowych inspiracji stylistycznych, ale także staramy się wymyślać nowe sposoby projektowania i konstruowania, by poprawić doświadczenie kierowcy i pasażerów. Analizujmy stan obecny i zastanawiamy się, co można zrobić inaczej. Już sam pomysł na model Ariya to przejaw kabuku. W elektrycznym Nissanie Ariya wykorzystano okazję, by pewnym rzeczom nadać nowy kształt i przeznaczenie. Na przykład krata wlotu powietrza stała się „tarczą” — pełni teraz nową rolę jako osłona dla podzespołów wchodzących w skład systemów wspomagających kierowcę. Wloty powietrza w przednim zderzaku poprawiają własności aerodynamiczne bez uszczerbku dla estetyki. To tylko kilka naszych pomysłów na bardziej intuicyjną i lepiej skomunikowaną przyszłość oraz na czystość i minimalizm formy w wyjątkowej japońskiej stylistyce samochodów elektrycznych”.

Ma (jap.: 間)

Tradycyjna definicja: Mistrzostwo w projektowaniu pustej przestrzeni (otwartość czasu i miejsca)

Podstawą koncepcji ma jest zagospodarowanie przestrzeni dzięki umiejętnościom i technikom niewymagającym stosowania skomplikowanych narzędzi.

Albaisa: „W japońskiej architekturze ma jest formą minimalizmu polegającego nie tyle na eliminowaniu zbędnych elementów, co na skoncentrowaniu się na ich harmonii od samego początku. Według tej koncepcji zaprojektowano zarówno nadwozie, jak i wnętrze Nissana Ariya. W nadwoziu od razu zwraca uwagę pojedyncza, dynamiczna linia poprowadzona od przodu do tyłu. Mocne wyprofilowanie sąsiadujących z nią form powoduje, że staje się ona ich artystyczną osią. Technologiczny minimalizm wnętrza odzwierciedla styl życia naszych klientów. Nasi inżynierowie zredukowali złożoność, wbudowując funkcje w elementy dekoracyjne umieszczone w zaskakująco otwartej, a jednocześnie fascynującej przestrzeni”.

Sei (jap.: 整)

Tradycyjna definicja: Mądre wykorzystanie elementów strukturalnych i detali

O ile ma jest mistrzowskim opanowaniem przestrzeni, o tyle sei to sposób, w jaki się to osiąga. Zamierzony efekt można uzyskać, inteligentnie wykorzystując wzornictwo, poszczególne elementy lub funkcje.

Albaisa: „Projektanci zawsze poszukiwali sposobów na jak najwierniejsze odwzorowanie szkicu w fizycznej formie. W modelu Ariya sei przejawia się w konturach całego nadwozia samochodu. Ich suma tworzy ciche napięcie wywołujące wrażenie ruchu zgodnego z koncepcją ma. Pojedyncza listwa tylnych świateł jest jednocześnie funkcjonalna i piękna. Sei w kabinie to zintegrowane z deską rozdzielczą, ale wyczuwalne dotykiem elementy sterowania, z minimalistycznymi ikonami lub niewielkim zakresem ruchu. Wyglądają prosto, ale służą do obsługiwania systemów, które w magiczny sposób budzą się do życia, gdy kierowca ich potrzebuje”.

Utsuroi (jap.: 移ろい)

Tradycyjna definicja: Płynność i asymetria stworzona przez naturę

Zespół projektantów Nissana uważa tę koncepcję za esencję swojej inspiracji. Płynność wszechobecna w przyrodzie tworzy zrównoważone formy podporządkowane funkcjom.

Tai: „Przykłady utsuroi są widoczne w całym Nissanie Ariya. Napięcie i łagodny kształt form, zwłaszcza tylnych błotników, a także pojedyncze przetłoczenie wokół nadwozia, podkreślają spójność i swobodę stylistyczną całego pojazdu. Ten sam charakter ma jednolita deska rozdzielcza. Elementy wnętrza, takie jak inteligentne oświetlenie czy miedziane akcenty, są harmonijnie rozmieszczone wzdłuż całej kabiny. Oświetlenie andon emituje naturalne ciepło odczuwane przez wszystkie osoby podróżujące pojazdem”.

Engawa (jap.: 縁側)

Tradycyjna definicja: Niezdefiniowana przestrzeń między tym, co wewnątrz i na zewnątrz; miejsce między „tu” i „tam”

Tradycyjne japońskie domy są otoczone wąskim korytarzem. Ta przestrzeń to engawa — można ją zamknąć lub otworzyć jak werandę. Jest to zatem miejsce pośrednie między tym, co wewnątrz i na zewnątrz — między tym, skąd wychodzimy i dokąd się udajemy. Nissan rozumie to pojęcie nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także jako cyfrową informację funkcjonującą pomiędzy wnętrzem pojazdu a jego otoczeniem.

Tai: „W Nissana Ariya engawa to przestrzeń informacyjna łącząca świat zewnętrzny z wnętrzem samochodu. Przykładem tego jest ruch na wyświetlaczu — sygnalizuje on napływ informacji z różnych źródeł, do których mamy łatwy dostęp, a także upływ czasu w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni”.

Andon (jap.: 行燈)

Tradycyjna definicja: Japoński papierowy lampion jarzący się miękkim światłem

Andon to papierowy lampion wykorzystywany do oświetlania wnętrz domów w czasach samurajów. Lampion składa się z drewnianego stelaża, na którym rozpięto arkusze cienkiego papieru. Umieszczona wewnątrz świeca daje ciepłe światło podkreślające detale w otoczeniu lampionu.

Arroba: „Andon we wnętrzu modelu Ariya podkreśla sprzyjającą relaksowi atmosferę luksusu, oświetlając między innymi otwartą przestrzeń na nogi oraz drzwi. Elementy świetlne andon, znajdujące się na przednich drzwiach i pod deską rozdzielczą, pomagają stworzyć kojący i przyjazny klimat wnętrza”.

 

Kumiko (jap.: 組子)

Tradycyjna definicja: Japońska technika wykonywania precyzyjnych ornamentów z drewna

Kumiko to znana od stuleci, ale praktykowana wyłącznie przez najzręczniejszych rzemieślników technika wykonywania pięknych geometrycznych wzorów.

Arroba: „Nawiązanie do wzoru kumiko można odnaleźć w „tarczy”, która zastąpiła znaną z samochodów z silnikami spalinowymi kratę wlotu powietrza. Misterny wzór kumiko ujawnia się dopiero po elektrycznym podświetleniu motywu litery V. Kumiko zastosowano także we wnętrzu Nissana Ariya, w miejscach emitujących dyskretne światło andon.

Źródło informacji i zdjęć: https://poland.nissannews.com/pl

Odyssey Warszawa

ul. GÓRCZEWSKA 32
01-147 WARSZAWA
tel. 22 533 55 55
[email protected]

Odyssey Częstochowa

ul. BUGAJSKA 6/8
42-200 CZĘSTOCHOWA
tel. 34 368 21 22
[email protected]

Odyssey Kielce

ul. 1 MAJA 254
25-646 KIELCE
tel. 41 300 70 70
[email protected]

Odyssey Lublin

DROGA MĘCZENNIKÓW MAJDANKA 74A
20-325 LUBLIN
tel. 81 475 47 54
[email protected]

SERWIS BLACHARSKI

ul. JAGIELLOŃSKA 55
03-301 WARSZAWA
tel. 22 811 80 90
[email protected]

SAMOCHODY UŻYWANE

ul. GÓRCZEWSKA 32
01-147 WARSZAWA
tel. 22 533 55 55
[email protected]
Płatności kartą i gotówką do kwoty 10 000 zł Nissan Odyssey - Płatności

created & designed by Trendmark
Nissan Odyssey